4513 Cove Dr #18 - Map & Public Records - SDLookup.com

4513 Cove Dr #18

Carlsbad, CA 92008
Parcel Number:
2071508718

Sales History
Date Price Held Return Annual
04/02/1984 $152,000 n/a -    -   
Additional Resources

Nearby Homes for Sale
Address Price
@4513 Cove Dr #17 $1,150,000   
@4570 Cove Dr #A $689,000   
@4705 Marina #10 $1,049,000   
@4759 Bryce Cir $1,779,000   
@4747 Bryce Cir $1,759,000   
@4350 Highland Dr $4,150,000   
@4817 Windjammer Way $1,350,000   
@4793 Endeavor Ln $1,299,900   
@4847 Flying Cloud $1,225,000   
@1733 Schooner Way $1,630,000   
@1807 Valencia $2,397,000   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
4513 Cove Dr #12 4/2/1987 $168,000
4513 Cove Dr #14 n/a n/a
4513 Cove Dr #15 8/2/2012 $419,000
4513 Cove Dr #16 9/22/1995 $159,000
4513 Cove Dr #17 n/a n/a
4513 Cove Dr #19 10/4/2016 $582,000
4513 Cove Dr #20 6/19/2003 $400,000
4513 Cove Dr #21 12/28/1984 $170,000
4513 Cove Dr #22 10/12/2018 $532,500
4513 Cove Dr #23 7/18/2001 $329,500
Tax Assessment
Land Value:
$93,987
Improvement Value:
$136,441
Net Value:
$230,428
Est Property Tax:
$2,880