4535 Cove Dr #B - Map & Public Records - SDLookup.com

4535 Cove Dr #B

Carlsbad, CA 92008
General Info
Area:
Carlsbad Real Estate
Zoning:
Restricted Multiple
Use:
Mutliple 2 to 4 Units or 2 Houses
Parcel Number:
2071507000

Address Price
@4513 Cove Dr #17 $1,150,000   
@4570 Cove Dr #A $689,000   
@4705 Marina #10 $1,049,000   
@4350 Highland Dr $4,150,000   
@4759 Bryce Cir $1,779,000   
@4793 Endeavor Ln $1,299,900   
@4747 Bryce Cir $1,759,000   
@4847 Flying Cloud $1,225,000   
@4817 Windjammer Way $1,350,000   
@1733 Schooner Way $1,630,000   
@4235 Harrison St $2,700,000   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
4725 Park Dr n/a n/a
4531 Cove Dr #A n/a n/a
4531 Cove Dr #B 8/13/1998 $175,500
4533 Cove Dr #A 4/12/2022 $1,400,000
4533 Cove Dr #B 6/7/1989 $175,000
4537 Cove Dr #1 4/20/1994 $280,000
4537 Cove Dr #2 7/1/2005 $780,000
4539 Cove Dr #A 11/9/2007 $715,000
4539 Cove Dr #B 2/6/2013 $625,000
4543 Cove Dr #1 7/3/2014 $499,000
Tax Assessment
Land Value:
$37,515
Improvement Value:
$98,720
Net Value:
$136,235
Est Property Tax:
$1,703