550 Alameda Blvd - Map & Public Records - SDLookup.com

550 Alameda Blvd

Coronado, CA 92118
Parcel Number:
5362603400

Sales History
Date Price Held Return Annual
05/27/1987 $368,000 n/a -    -   
Additional Resources

Nearby Homes for Sale
Address Price
@531 J Ave $5,295,000   
@331 Alameda Blvd $4,249,000
@640 Coronado Ave $6,375,000   
@474 H Ave $3,295,000   
@326-28 H Ave $3,495,000
@449 G $1,800,000   
@740 Coronado Ave $6,750,000   
@614 4th St $1,044,000   
@763 G Ave $3,175,000   
@258 H Ave $4,395,000   
@812 H Ave $2,399,950   
@506 Palm Ave $874,000   
@457 D Ave $2,498,000   
@981 Cabrillo Ave $5,495,000   
@835 E Ave #B $1,499,900   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
500 Alameda Blvd 7/24/1992 $505,000
510 Alameda Blvd 7/18/1989 $427,500
520 Alameda Blvd 5/31/1995 $430,000
530 Alameda Blvd n/a n/a
540 Alameda Blvd n/a n/a
560 Alameda Blvd 4/13/2004 $1,895,000
440 Country Club Ln 12/22/2023 $6,945,000
436 N Country Club Ln 2/27/1986 $56,000
430 Country Club Ln 12/31/1986 $230,000
401 Alameda Blvd n/a n/a
Tax Assessment
Land Value:
$207,330
Improvement Value:
$370,729
Net Value:
$578,059
Est Property Tax:
$7,226