4553 Cove Dr #4 - Map & Public Records - SDLookup.com

4553 Cove Dr #4

Carlsbad, CA 92008
Parcel Number:
2071509204

Sales History
Date Price Held Return Annual
12/12/2002 $300,000 n/a -    -   
11/22/2002 $300,000 11y 7m 36% 3%
04/18/1991 $220,000 4y 8m 19% 4%
07/29/1986 $185,000 1m 0% 0%
06/27/1986 $185,000 n/a -    -   
Additional Resources

Nearby Homes for Sale
Address Price
@4570 Cove Dr #A $689,000   
@4513 Cove Dr #17 $1,150,000   
@4350 Highland Dr $4,150,000   
@4705 Marina #10 $1,049,000   
@4759 Bryce Cir $1,779,000   
@4747 Bryce Cir $1,759,000   
@4781 Argosy Ln $1,200,000   
@4817 Windjammer Way $1,350,000   
@1733 Schooner Way $1,630,000   
@4208 Park Dr $1,799,900   
@4793 Endeavor Ln $1,299,900   
@4847 Flying Cloud $1,225,000   
@4235 Harrison St $2,700,000   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
4599 Cove Dr #A 9/1/1998 $236,000
4599 Cove Dr #B 9/1/1998 $294,000
4553 Cove Dr #1 7/14/2017 $577,500
4553 Cove Dr #2 4/11/2025 $1,270,000
4553 Cove Dr #3 1/7/2002 $292,250
4527-29 Cove Dr n/a n/a
4529 Cove Dr #101 2/1/2022 $1,700,000
4527 Cove Dr #100 9/18/2006 $854,000
3920 Holly Brae Ln 3/26/2026 $3,888,000
3930 Holly Brea Ln n/a n/a
Tax Assessment
Land Value:
$190,767
Improvement Value:
$127,177
Net Value:
$317,944
Est Property Tax:
$3,974