2450 Pio Pico Dr - Map & Public Records - SDLookup.com

2450 Pio Pico Dr

Carlsbad, CA 92008
Parcel Number:
1561104300

Address Price
@2537 Davis Ave $1,960,000   
@1351 Forest Ave $1,995,000   
@2525 Jefferson St #B $795,000   
@1011 Knowles Ave $2,250,000   
@1027 Knowles Ave $2,250,000   
@965 Home Ave $2,999,999   
@2677 Jefferson St $2,295,000   
@880 Home Ave #F $1,295,000   
@1546 Oak Ave $3,250,000   
@2650 Roosevelt St $4,000,000   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
1301 Forest Ave 6/6/2012 $635,000
1323 Forest Ave 11/28/1994 $220,000
1435 Forest Ave 1/7/1986 $151,500
1445 Forest Ave 9/14/1987 $130,500
2701 Highland Dr 6/5/2006 $1,237,500
1314 Chuparosa Way 1/17/2001 $460,000
1318 Chuparosa Way 12/7/2001 $355,000
2480 Pio Pico Dr n/a n/a
1310 Chuparosa Way 6/23/2020 $975,000
1320 Chuparosa Way n/a n/a
Tax Assessment
Land Value:
$18,242
Improvement Value:
$44,110
Net Value:
$62,352
Est Property Tax:
$779