522 S Juniper St - Map & Public Records - SDLookup.com

522 S Juniper St

Escondido, CA 92025
Parcel Number:
2332810500

Address Price
@544 S Juniper St $775,000
@210 E 6th Ave $1,249,000   
@705 Beacon Pl $915,000   
@625 S Fig St #10 $425,000 to $450,000   
@806 E 4th #6 $459,000   
@806 E 4th Ave #10 $399,000   
@831 E 3rd Ave #8 $529,900   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
226-30 E 7th Ave 4/16/2003 $321,500
216-20 E 7th Ave 4/16/2003 $321,500
309 E 5th Ave 3/17/2014 $340,000
532 S Juniper St n/a n/a
544 S Juniper St 9/5/2003 $355,000
421 E 5th Ave 11/16/2000 $288,000
425 E 5th Ave 4/17/2017 $437,000
433 E 5th Ave 5/4/2010 $228,000
439 E 5th Ave 2/22/2022 $810,000
455 E 5th Ave 10/18/1985 $119,000
Tax Assessment
Land Value:
$157,719
Improvement Value:
$72,587
Net Value:
$230,306
Est Property Tax:
$2,879