3930 Orchard Ave - Map & Public Records - SDLookup.com

3930 Orchard Ave

San Diego, CA 92107
Parcel Number:
5301411500

Address Price
@4304 Del Mar Ave $1,895,000   
@3722 Dixon Pl $1,495,000   
@4319 Del Mar Ave $2,950,000   
@1261 Catalina $2,250,000   
@1151 Catalina Blvd $2,699,000   
@4511 Santa Cruz Ave $2,900,000   
@1905 Catalina Blvd $1,395,000   
@1880 Catalina Blvd $1,380,000   
@1185 Barcelona Dr $4,195,000   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
1580 Chatsworth Blvd 10/7/2009 $605,000
1570 Chatsworth Blvd 3/4/2021 $1,150,000
1562 Chatsworth Blvd 2/7/1989 $232,500
3916 Orchard Ave 12/2/2005 $670,000
3922 Orchard Ave 8/11/2016 $892,000
3940 Orchard Ave 9/13/1991 $270,000
3948 Orchard Ave 5/3/2002 $445,000
3956 Orchard Ave n/a n/a
4004 Orchard Ave n/a n/a
4014 Orchard Ave 4/18/2000 $359,000
Tax Assessment
Land Value:
$43,774
Improvement Value:
$62,250
Net Value:
$106,024
Est Property Tax:
$1,325