751 N Rose St - Map & Public Records - SDLookup.com

751 N Rose St

Escondido, CA 92027
Parcel Number:
2271703800

Address Price
@633 Aster St $635,000   
@1294 E Mission $749,900   
@1458 Kent $749,000   
@749 N Midway $749,900   
@Mission Villas #6 $419,000   
@1131 Conway Dr $749,000   
@Mission Villas #11 $325,000   
@17 Mayflower Ave $159,900   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
1514 E Washington Ave 2/16/1990 $142,000
1520 E Washington Ave 1/22/1985 $80,000
640 Mills St 5/9/1989 $146,000
644 Mills St 6/22/2004 $400,000
795 N Rose St n/a n/a
1565 Tho Ninh Pl n/a n/a
1555 Tho Ninh Pl n/a n/a
1545 Tho Ninh Pl 6/8/2021 $750,000
1535 Tho Ninh Pl 10/26/2011 $353,000
1525 Tho Ninh Pl 6/11/2014 $520,000
Tax Assessment
Land Value:
$111,334
Improvement Value:
$360,775
Net Value:
$472,109
Est Property Tax:
$5,901