220 E Jason St - Map & Public Records - SDLookup.com

220 E Jason St

Encinitas, CA 92024
Parcel Number:
2542510500

Address Price
@143 Jupiter St $2,199,000   
@127 W Glaucus #B $1,149,000   
@365 Shore View Ln $3,400,000   
@170 Diana #12 $599,000   
@170 Diana #34 $599,000   
@1042 Hymettus Ave $4,400,000   
@149 W Glaucus #D $725,000   
@123 Jasper #35 $649,000   
@981 N Vulcan Ave #7 $1,049,000
@940 Hermes Ave $1,799,000   
@1477 Neptune Ave $4,600,000   
@123 Jasper #38 $495,000   
@123 Jasper $629,000   
@1460 Orpheus Ave $1,875,000   
@1630 Neptune Ave $7,495,000   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
127 Phoebe St 2/23/2021 $1,795,000
129 Phoebe St 7/12/2002 $640,000
131 Phoebe St 2/5/2018 $1,650,000
135 Phoebe St 4/2/2021 $1,700,000
240 Jason St East & A 2/22/2002 $572,000
1303 Hermes Ave 11/25/2025 $3,250,000
1321 Hermes Ave 10/17/1994 $192,500
1333 Hermes Ave 3/30/1998 $269,000
1339 Hermes Ave 5/10/1994 $212,500
1397 Hermes Ave 12/11/2006 $512,000
Tax Assessment
Land Value:
$19,427
Improvement Value:
$32,272
Net Value:
$51,699
Est Property Tax:
$646