1007 33rd St - Map & Public Records - SDLookup.com

1007 33rd St

San Diego, CA 92102
General Info
Area:
Golden Hill Real Estate
Zoning:
Multiple Residential
Use:
Mutliple 5 to 15 Units
Parcel Number:
5395721600

Address Price
@1261 34th St #28 $729,949   
@3029 Broadway #4 $369,950   
@1449 Edgemont St $1,185,000   
@Golden Homes #7 $415,000   
@425 Bancroft St $849,000   
@Golden Homes #16 $555,000   
@Golden Homes #3 $349,000
@1641 31st St $999,000   
@1641 31st St $999,000   
@3043 Market St $600,000
Nearby Properties
Address Sales Date Price
3373 C St 6/17/1986 $168,000
3389-91 C St 6/22/2000 $175,000
1015 Broadway 8/26/2003 $302,500
3320 E Broadway n/a n/a
1005 33rd St 2/7/2006 $1,530,000
909-39 28th St 3/27/1995 $900,000
2827 E Broadway 3/12/1990 $160,000
2829 E Broadway n/a n/a
2833-39 E Broadway n/a n/a
2847 Broadway 10/6/2025 $1,527,000
Tax Assessment
Land Value:
$182,070
Improvement Value:
$520,200
Net Value:
$702,270
Est Property Tax:
$8,778