1430 National Ave - Map & Public Records - SDLookup.com

1430 National Ave

San Diego, CA 92101
Parcel Number:
5356250300

Address Price
@Metrome #116 $769,000   
@Metrome #415 $459,000   
@Metrome #210 $464,000   
@Metrome #614 $465,000   
@Metrome #218 $599,000   
@Metrome #102 $780,000
@Metrome #715 $499,000   
@Metrome #313 $450,000   
@Element #302 $429,000   
@M2i #612 $799,995   
@Diamond Terrace #809 $475,000
@ºFahrenheit #603 $665,000   
@ºFahrenheit #205 $1,290,000   
@Park Blvd West #2306 $500,000   
@Element #401 $399,900 to $419,900   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
24 17th St 12/21/1998 $95,000
56 17th St 10/17/2000 $135,000
1627 (N) Imperial Ave 8/12/1999 $165,000
72 17th St n/a n/a
32 17th St 2/26/1997 $1,173,633
1701-07 Imperial Ave 7/1/2005 $1,900,300
39-45 17th St 6/16/2000 $250,000
27 17th St 8/3/2005 $575,000
19 17th St 1/6/2000 $220,000
47 19th St 7/27/1994 $105,000
Tax Assessment
Land Value:
$1,137,101
Improvement Value:
$189,510
Net Value:
$1,326,611
Est Property Tax:
$16,583