441 27th St - Map & Public Records - SDLookup.com

441 27th St

San Diego, CA 92102
General Info
Area:
Golden Hill Real Estate
Zoning:
Minor Multiple
Use:
Mutliple 2 to 4 Units or 2 Houses
Parcel Number:
5355310200

Address Price
@2629 Island Ave $550,000   
@2548 Island Ave $749,900   
@244 26th St $739,000   
@2585 J St $699,999   
@2501 L St $630,000   
@19 Evans St $849,000   
@3043 Market St $665,000   
@3050 K $1,499,999   
@2849 E St #21 $599,900 to $645,000   
@3095 L St $1,050,000   
@Golden Homes #16 $555,000   
@Golden Homes #3 $399,000   
@Golden Homes #7 $415,000   
@2804 C St $1,473,000   
@3029 Broadway #4 $369,950
Nearby Properties
Address Sales Date Price
2661-63 Island Ave n/a n/a
2669-71 Island Ave n/a n/a
2673-75 Island Ave n/a n/a
432-438 1/2 27th St 10/7/1986 $90,000
443-45 27th St n/a n/a
425-27 27th St n/a n/a
421 27th St n/a n/a
417 27th St 3/4/1996 $110,000
409 27th St 4/15/1996 $115,000
405 27th St 12/6/2011 $499,000
Tax Assessment
Land Value:
$8,095
Improvement Value:
$8,945
Net Value:
$17,040
Est Property Tax:
$213