4527-29 Cove Dr - Map & Public Records - SDLookup.com

4527-29 Cove Dr

Carlsbad, CA 92008
General Info
Area:
Carlsbad Real Estate
Zoning:
Restricted Multiple
Use:
Mutliple 2 to 4 Units or 2 Houses
Parcel Number:
2071509300

Address Price
@4513 Cove Dr #17 $1,150,000   
@4705 Marina #10 $1,049,000   
@4570 Cove Dr #A $689,000   
@4781 Argosy Ln $1,200,000   
@4350 Highland Dr $4,150,000   
@4817 Windjammer Way $1,350,000   
@4793 Endeavor Ln $1,299,900   
@4759 Bryce Cir $1,779,000   
@4747 Bryce Cir $1,759,000   
@4847 Flying Cloud $1,225,000   
@1733 Schooner Way $1,630,000   
@4208 Park Dr $1,799,900   
@1807 Valencia $2,397,000   
@4235 Harrison St $2,700,000   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
4599 Cove Dr #B 9/1/1998 $294,000
4553 Cove Dr #1 7/14/2017 $577,500
4553 Cove Dr #2 4/11/2025 $1,270,000
4553 Cove Dr #3 1/7/2002 $292,250
4553 Cove Dr #4 12/12/2002 $300,000
4529 Cove Dr #101 2/1/2022 $1,700,000
4527 Cove Dr #100 9/18/2006 $854,000
3920 Holly Brae Ln 3/26/2026 $3,888,000
3930 Holly Brea Ln n/a n/a
3940 Holly Brae Ln 7/24/2001 $427,000
Tax Assessment
Land Value:
$964,438
Improvement Value:
$710,000
Net Value:
$1,674,438
Est Property Tax:
$20,930