8587 N La Jolla Scenic Dr - Map & Public Records - SDLookup.com

8587 N La Jolla Scenic Dr

La Jolla, CA 92037
Parcel Number:
3467710800

Address Price
@8575 N La Jolla Scenic Dr $2,350,000   
@8390 Cliffridge Ln $4,350,000   
@Villa La Jolla #A $746,966   
@8358 Caminito Helecho $3,350,000   
@8675 Glenwick Ln $3,995,000   
@8745 Caminito Sueno $1,290,000   
@Cape La Jolla #4 $970,000
@La Jolla Terrace #D $799,999   
@Villa La Jolla #D $489,999
@Villa Tuscana #135 $524,000   
@8504 Prestwick Dr $5,595,000   
@Villa La Jolla #B $599,000   
@8262 Gilman Dr #1 $799,000   
@Woodlands West I #84 $729,000   
@Villa Tuscana #252 $749,900   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
8527 N La Jolla Scenic Dr 5/24/1996 $330,000
8539 N La Jolla Scenic Dr 1/25/2021 $1,320,000
8551 N La Jolla Scenic Dr 2/1/2001 $775,000
8563 N La Jolla Scenic Dr 12/7/2007 $1,163,000
8575 N La Jolla Scenic Dr n/a n/a
3051 Cranbrook Ct 3/25/2020 $1,810,000
3039 Cranbrook Ct n/a n/a
3027 Cranbrook Ct n/a n/a
3015 Cranbrook Ct n/a n/a
3001 Cranbrook Ct 12/22/2015 $1,220,000
Tax Assessment
Land Value:
$68,121
Improvement Value:
$79,107
Net Value:
$147,228
Est Property Tax:
$1,840