3725 Jefferson St - Map & Public Records - SDLookup.com

3725 Jefferson St

Carlsbad, CA 92008
Parcel Number:
2042800800

Address Price
@370 Tamarack Ave $2,025,000   
@318 Juniper Ave #15 $1,025,000   
@Ocean Pointe #101 $950,000   
@3740 Grecourt Way $2,095,000
@Windsong Cove #E $874,999   
@Windsong Cove #F $895,000   
@4020 Layang Layang Cir #C $849,000   
@261 Chinquapin Ave $2,495,000   
@4235 Harrison St $2,700,000   
@135 Redwood $5,900,000   
@175 Maple Ave #4 $1,900,000   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
3642 Village Dr 1/3/2005 $6,102,600
635-71 Magnolia Ave 8/26/1994 $1,760,000
701-05 Magnolia Ave 12/1/1998 $1,040,000
749 Magnolia Ave #A 12/11/1995 $162,000
3715 Jefferson St 1/31/2014 $519,000
3880 Hibiscus Cir 4/7/1994 $240,000
600 Tamarack Ave n/a n/a
438 Tamarack Ave 11/19/2020 $1,515,000
763 Magnolia Ave 2/27/2020 $599,000
769 Magnolia Ave #A&B 12/23/1987 $235,000
Tax Assessment
Land Value:
$12,833
Improvement Value:
$40,896
Net Value:
$53,729
Est Property Tax:
$672