253 Alpine Ave - Map & Public Records - SDLookup.com

253 Alpine Ave

Chula Vista, CA 91910
Parcel Number:
5690532300

Address Price
@311 Alpine Ave $775,000   
@Parkwoods at the Village #304 $495,000 to $500,000   
@102 G St $899,700   
@279 Coralwood Ct $1,295,000 to $1,375,000   
@68 E Bonita Rd $1,089,000   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
275 Alpine Ave 6/12/1998 $135,000
271 Alpine Ave 1/5/2006 $465,000
267 Alpine Ave 12/23/1998 $149,000
261 Alpine Ave n/a n/a
257 Alpine Ave 6/22/2015 $498,000
66 E St 4/18/2014 $430,000
74 E St 2/27/2026 $810,000
80 E St 8/16/1989 $158,000
86 E St 4/23/1998 $156,000
92 E St n/a n/a
Tax Assessment
Land Value:
$19,427
Improvement Value:
$24,497
Net Value:
$43,924
Est Property Tax:
$549