1050 Scott St - Map & Public Records - SDLookup.com

1050 Scott St

San Diego, CA 92106
Parcel Number:
5313730500

Address Price
@Yacht Club Condominiums #233 $425,000   
@Yacht Club Condominiums #219 $449,000   
@Yacht Club Condominiums #122 $339,000   
@Yacht Club Condominiums #103 $411,000   
@965 Rosecrans St $2,200,000   
@3130 Avenida De Portugal #304 $1,124,000
@3235 Harbor View Dr $4,295,000   
@3226 Lucinda St $2,850,000   
@3296 Talbot $1,850,000   
@1108 Akron St $2,249,000   
@3541 Carleton St $3,799,000   
@3016 Rogers St $5,980,000   
@3011 Rogers St $2,450,000   
@2909 Keats St #4 $680,000   
@2830 Noren Pl $3,850,000   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
2914 Canon St n/a n/a
2920 Acanon St &a n/a n/a
1105-45 Rosecrans St n/a n/a
1075 Rosecrans St n/a n/a
1060 Scott St 7/31/1998 $470,000
2932 Upshur St 1/31/2013 $512,000
1051-65 Rosecrans St n/a n/a
2931 Canon St n/a n/a
2924-28 Upshur St 6/20/1986 $245,000
2918-22 Upshur St 8/1/1986 $165,000
Tax Assessment
Land Value:
$116,004
Improvement Value:
$77,336
Net Value:
$193,340
Est Property Tax:
$2,417