5717 Beaumont Ave - Map & Public Records - SDLookup.com

5717 Beaumont Ave

La Jolla, CA 92037
Parcel Number:
3573820900

Address Price
@5641 Chelsea Ave $3,490,000   
@5920 La Jolla $2,900,000   
@5931 La Jolla Corona $4,895,000   
@5437 La Jolla Blvd $1,699,000   
@5628 Linda Rosa $2,795,000   
@5527 Calumet Ave $5,495,000   
@Seahaus #E106 $1,399,999   
@375 Via Del Norte $5,850,000   
@6125 Terryhill $8,975,000   
@Seahaus #A111 $1,699,000   
@5383 Chelsea #201 $1,998,000   
@1160 Via Espana $4,295,000   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
5749 Beaumont Ave 11/15/1983 $166,000
5741 Beaumont Ave 9/13/2012 $1,210,000
5737 Beaumont Ave 5/24/2013 $1,250,000
5733 Beaumont Ave 5/6/2019 $1,590,000
5725 Beaumont Ave 9/27/2017 $1,650,000
5709 Beaumont Ave 4/15/2002 $800,000
5703 Beaumont Ave 9/19/2016 $1,965,000
5704 Waverly Ave 7/15/2004 $1,575,000
5710 Waverly Ave 9/25/2012 $915,000
5714 Waverly Ave 6/14/2021 $1,820,000
Tax Assessment
Land Value:
$64,570
Improvement Value:
$159,246
Net Value:
$223,816
Est Property Tax:
$2,798