9406 Pennywood Rd - Map & Public Records - SDLookup.com

9406 Pennywood Rd

Santee, CA 92071
Parcel Number:
3802520100

Sales History
Date Price Held Return Annual
02/04/1998 $152,000 8y 9m 9% 1%
04/17/1989 $139,900 n/a -    -   
Additional Resources

Nearby Homes for Sale
Address Price
@9751 Vomac Rd $699,999   
@9483 Lake Canyon Rd $799,000   
@9422 Pike Rd $899,000   
@9767 Halberns Blvd $849,999   
@9468 Doheny Rd $775,000   
@9462 Doheny Rd $779,000   
@9510 Tuthill $749,000   
@8861 Diamondback Dr $1,800,000   
@9844 Halberns Blvd $859,000   
@9427 W Heaney Cir $810,000   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
9424 Mast Blvd 12/15/2017 $400,000
9418 Mast Blvd 8/5/2020 $555,000
9412 Mast Blvd 5/26/2014 $434,000
9406 Mast Blvd 12/15/1989 $130,000
9702 Domer Rd n/a n/a
9412 Pennywood Rd n/a n/a
9418 Pennywood Rd 10/31/1997 $154,900
9424 Pennywood Rd 12/23/2015 $365,000
9700 Mccardle Way 9/12/2016 $492,000
9706 Mccardle Way 4/1/1997 $160,000
Tax Assessment
Land Value:
$50,775
Improvement Value:
$126,822
Net Value:
$177,597
Est Property Tax:
$2,220