470 Avocado Ave - Map & Public Records - SDLookup.com

470 Avocado Ave

El Cajon, CA 92020
Parcel Number:
4882413700

Address Price
@314 E Washington Ave $659,000   
@307 E Washington Ave $1,100,000   
@Palermo #16 $459,000   
@781 Denise $899,000
@Willows #14 $405,000   
@108 W Douglas Ave $685,000   
@317 S Mollison Ave #3 $469,900   
@565 S Mollison Ave #D $525,000   
@181 Minnesota Ave $739,000   
@Villa Del Rhine #4 $535,000 to $569,000   
@225 E Renette Ave $775,000   
@807 S Mollison Ave #24 $585,000   
@927 Gray $750,000   
Nearby Properties
Address Sales Date Price
422 Avocado Ave 10/21/1983 $171,500
340 Avocado Ave 11/26/1996 $245,000
348 Avocado Ave n/a n/a
410 Avocado Ave 7/31/2001 $390,000
448 Avocado Ave 11/13/2020 $450,000
328 Avocado Ave n/a n/a
354 Avocado Ave 10/1/2003 $322,500
404 Avocado Ave n/a n/a
343 E Lexington Ave 8/15/1990 $470,000
320 Avocado Ave n/a n/a
Tax Assessment
Land Value:
$23,485
Improvement Value:
$32,106
Net Value:
$55,591
Est Property Tax:
$695